Maketa Decolen
TV reklama Decolen

Vývoj poprsia

Ženské poprsie alebo prsné žľazy tvoria spojivové a tukové tkanivo a mliečne kanáliky. Keďže prsia majú veľmi malé podporné svalové tkanivo, je veľmi ťažké ich cvičením spevniť alebo tonizovať.

Prso

Základný tvar a veľkosť poprsia sú dané geneticky a vo väčšine prípadov dochádza k ich plnému formovaniu behom puberty. V tejto dobe sa zvyšuje aktivita vaječníkov, ktoré začínajú produkovať ženské pohlavné hormóny estrogény, ovplyvňujú svojou činnosťou významne aj rast prsného tkaniva. Estrogény sú látky, ktoré prinášajú k bunkám prsného tkaniva signály k zahájeniu bunečného delenia tým, že sa naviažu na určité miesto na povrchu týchto buniek nazývaných receptory.

Tým sa spustí reťaz nadväzujúcich zložitých biochemických procesov vedúcich k deleniu buniek a tým k rastu prsného tkaniva tvoreného na jednej strane samotnou prsnou žľazou a na druhej strane tukovým vankúšikom (viď obrázok). Tento proces sa nazýva mamogenéza a prebieha v piatich štádiách:

stadium 1 Štádium 1 (8-11 rokov)
U preadolescentných dievčat dochádza v tomto období k miernemu vyklenutiu bradaviek, zatiaľ bez významnejšieho rozvoja okolitého tkaniva. Prsia sa ešte len začínajú rozvíjať.
stadium 2 Štádium 2 (do 13 rokov)
Puberta obvykle začína medzi ôsmym až trinástym rokom života a je sprevádzaná rozvojom sekundárnych pohlavných znakov. Hormonálne zmeny, ku ktorým tu dochádza, spôsobujú rozvoj prsného tkaniva a navonok sa prejaví zväčšovaním pŕs, stmavnutím bradaviek a ich okolia.
stadium 3 Štádium 3 (do 15 rokov)
Toto obdobie je charakteristické ďalším rastom prsného tkaniva a navonok sa prejaví zväčšovaním pŕs, stmavnutím bradaviek a ich okolia.
stadium 4 Štádium 4 (do 16 rokov)
Bradavky a ich okolie sa zvýrazňuje a vystupuje z línie pŕs.
stadium 5 Štádium 5 (do 19 rokov)
Vývoj pŕs je ukončený, nad líniu pŕs vystupuje teraz iba bradavka; u niektorých žien ale ich okolie vypuklé zostáva.


Prípravok Decolen forte je na trhu uvedené ako výživový doplnok.
© 2018 Tieto stránky spravuje a za ich obsah zodpovedá spoločnosť SWISS PHARMACEUTICAL INVESTMENT